Kalite

Bizim için kalite, sadece ürettiğimiz ürünler uzun bir süreci ve verilen hizmetin kalitesini de kapsar. En güncel üretim teknikleri ISO 9001:2008, ISO 22000:2005 ve Halal sertifikalarının gereklilikleriyle sentezlenir. Gıda güvenirliliği için tespit edilmiş kritik kontrol noktaları sürekli izlenir. Yüksek kalite ve bu kalitenin standardizasyonu, Mayafix markasının içinden çıkan en önemli olgulardır.

İddiamız ‘fark yaratmak’. Bu iddiayı sürdürebilmek için;

HAMMADDE ve TEDARİKÇİ GÜVENİRLİĞİ
Birinci sınıf baharat ve aromatik bitkiler dünyanın çeşitli bölgelerinden, kaynağından tedarik edilir. Bunu yaparken, bitkilerin yetiştirilmesinden başlayarak, ilaçlanması, hasatı, ayrıştırılması ve depolanma koşulları ile ilgili sürekli gözlem yapılıp değerlendirme formlarıyla da takibi yapılır
Satın alma standartlarının sürdürülebilirliği kendimize ait kalite kontrol laboratuvarlarında yapılan analizlerle ve tedarikçi denetimleriyle sağlanır.

LABORATUVAR
Mayafix bünyesinde mikrobiyoloji, kimya ve ar-ge olmak üzere üç laboratuvar vardır. Alınan hammaddelerin tüm analizleri, üretilen son ürünlerin şahit numuneleri ve üretim esnasında ki denetleme analizleri bu laboratuvarlarda yapılır. Müşterilerin üretim hatalarını, kontaminasyonlarını ve mikrobiyolojik bozulma sorunlarına hitaben müşteri odaklı çalışmalar da bu laboratuvarlarda yapılmaktadır.
Ar-Ge laboratuvarlarımız teknik anlamda, dünyanın her yöresinden gelebilecek şarküteri ürününün analizlerini yapar, reçetesini oluşturur, prosesleri çözer, hammaddeleri temin eder ve nihai ürünü oluşturabilir.